Jdi na obsah Jdi na menu
 


na Wormbraina pravým tlačítkem, zvolte "TALK TO" a pomocí voleb "I suppose I could pay you for the map piece..." a "Alright then, 10,000 it is." si od něj mapu za udaný obnos zakupte. Z vězení jděte na jižní molo (vede na západ od obchodu s potravinami). Tam najdete chlápka jménem Klarense, hrdého majitele poblíž kotvícího vraku jménem Lady Lumbridge. Svou loď vám s radostí přenechá za pouhých 2000gp i s plavčíkem a velkou dírou v boku ("I don't suppose I could buy it?" a "Yep, sounds good."). Můžete se ho i ještě zeptat (v dalším rozhovoru), co je potřeba na opravu ("So, what needs fixing on this ship?"), ale není to ve skutečnosti potřeba. Běžte do lodi, slezte do podpalubí a použijte jedno z prken na díru v boku. No jedno prkno nestačí, takže použijte postupně i zbývající dvě. Tím je loď opravená a je nejvyšší čas zahájit konečné přípravy na vyplutí.

Přesuňte se do Lumbridge, vyhledejte vévodu Black Knights Fortress:

úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný úkol pro odvážné dobrodruhy

Požadavky:
12 quest points

Odměna:
* 3 questpoints
* 2500 gp

Poznámka
Tento úkol je možné pohodlně splnit i na nízkém combat lvl (dokonce i na combat lvl 3). Samozřejmě to vyžaduje jinou taktiku, než když úkol bude plnit někdo, kdo zabije černého rytíře jedním úderem a vlastně si toho ani nevšimne. Návod je napsán právě s ohledem na hráče s nízkým combat lvl, tj. tak, aby se hráč co nejvíce vyhýbal boji a zranění. Máte-li vyšší úroveň bojových zkušeností, můžete zvolit ofenzivní postup a cestu ke splnění questu si prosekat.


Návod

Vybavení:
iron chainmail armor (železné kroužkové brnění), bronze medium helmet (otevřená bronzová helma) a cabbage (hlávka zelí)

Úkol je velmi jednoduchý a krátký, vybavení lze opatřit snadno vlastními silami nebo zakoupením v obchodech. Iron chainmail dostanete v obchodě ve Faladoru kousek západně od jižní brány, bronze medium helmet lze zakoupit v obchodě s přilbami v Barbarians village (nejzápadnější domeček severně od cesty) a cabbage seberte kdekoliv na poli krome Draynor manoru (přinejhorším se můžete cestou k pevnosti zastavit v klášteře a na jeho severní straně najdete zahrádku plnou zelných hlavek). Zelné hlavky (cabbage) doporučuji vzít ve větším množství (alespoň 2), je totiž velmi snadné na ně omylem kliknout levým tlačítkem a sníst je (což vám sice vyléčí nějaké to zranění, ale v questu vám to moc nepomůže, spíš naopak). Rovněž se hodí nějaké to brnění a jídlo, zejména postavám s nižším combat lvl.

Úkol začína v pevnosti bílých rytířů ve Faladoru, konkrétně ve druhém patře západní věže. Rytíř sir Amik Varze ovšem hledá pomoc zkušeného dobrodruha, takže, pokud nemáte alespoň 12 quest points, úkol vám nezadá (v tom případě si jděte udělat nejdřív nějaké jiné úkoly, nejlépe takové, co davají hodně qp - Goblin diplomacy, Erik the chicken a Romeo and Juliet). Úkol zahájíte tak, že v rozhovoru s rytířem Amikem postupně zvolíte "I seek a quest", "I laugh in the face of danger!" a nakonec "Ok, I'll do my best". Cíle vaší mise, pokud ji přijmete, jsou jednoduché: Infiltrovat pevnost černých rytířů, zjistit podstatu jejich nové tajné zbraně a úspěšně ji sabotovat.

Shromážděte si tedy výbavu a vyražte do pevnosti černých rytířů (Black Knights¨Fortress). Ta se nachází v severní části náhorní roviny severovýchodně od Faladoru. Okolo pevnosti je několik agresivních rytířu, ale těch si nemusíte všímat. Proběhněte ke služebnímu vchodu pro strážné, který je z jižní strany západního křídla, nasaďte si iron chainmail armor a medium bronze helmet a projděte dveřmi. Pokud si je nenasadíte, stráž vás dovnitř nepustí (je to vchod jen pro strážné, nemáte-li uniformu, dovnitř nemůžete). Jakmile budete uvnitř, můžete si nasadit své nejlepší brnění, uniformu potřebujete skutečně jen na průchod vstupními dveřmi.

Uvnitř, hned naproti vstupním dveřím, uvidíte divnou věc. Je tam malá místnost bez dveří, ze které vede žebřík nahoru. Podíváte-li se pozorně na zeď mezi touto místnůstkou a vstupní halou, zjistíte, že se na jednom místě na ni dá zatlačit (push wall). Udělejte to (klikněte na ni) a vaše postava si otevře tajné dveře a projde dovnitř. Vylezte po žebříku nahoru a budete v další malé místnosti bez dveří a oken, kde je pouze jeden žebřík dolů (potom jste sem přišli) a jeden žebřík nahoru (po tom zachvilku vylezete). Nedá se tu dělat nic, ale na chvilku se tu zastavte a rozhlédněte se. Svou pozornost zaměřte především na žebříky v místnostech jižně a jihovýchodně od vás a dvoje dveře mezi nimi. Pokud mate malý combat lvl a nemáte bodyguarda, který by vam otevřel dveře a vyčistil cestu, bude muset být rychlí - nechte si energii pro doplnit na 100%, přepněte si pohyb na RUN, přepněte si také autoretaliate na OFF (abyste se zbytečně nezdržovali vracením ran) a otevřte si inventář (abyste měli rychlý přístup k jídlu). Nahoře o patro výš může a nemusí být černý rytíř, záleží na tom, jestli jsou dveře do věže zavřené, a kde byl, když se zavřely. Raději počítejte s tím, že tam bude. Takže se nadechněte, připravte se a vyšplhejte nahoru, kousek od vás na jih za rohem je žebřík dolů, takže šup na něj, ke dvěma černým rytířům co se tam na vás už těší. Proběhněte na východ zkrze dvoje dveře a vyšplhejte nahoru po žebříku za nimi. Tam se nezastavujte, je tam další černý rytíř, hned zase sešplhejte po vedlejším (o jedno pole na východ) žebříku dolů. Tady si můžete chvíli odpočinout a dokonce se i pomodlit u oltáře (a doplnit si tak prayer, pokud jste ho používali). Pokud chcete, můžete si přes plot postřílet ty dva rytíře, co vás před chvilkou tak prohnali. Z místnosti s oltářem vedou dveře na západ do uzké klikaté chodby, ve které jsou dva rytíři, kteří napadají všechny postavy bez ohledu na combat lvl (ti v předchozích místnostech napadají jen postavy do combat lvl 66). Kousek na západ od těchto dveři je umístěn žebřík, vedoucí dolů. Počkejte, až budou rytíři dál od dveří, otevřte je, proběhněte k žebříku a slezte dolů.

Tím jste se dostali do úzké chodby tvaru L, kde můžete opět nabrat ztracené síly a také tu můžete splnit druhou část vašeho úkolu (tou první bylo dostat se dovnitř pevnosti). Teď musíte zjistit, jakou tajnou zbraň to ti černí rytíři vlastně mají. Jděte na jižní konec chodby a dívejte se pozorně na východní zeď. Kousek od jižního konce je v této zdi díra s mřížkou (grill). Hmm, copak se asi děje v místnosti vedle? Klikněte na mřížku (Listen at grill) a vaše postava začne odposlouchávat velmi zajímavý rozhovor. Dozvíte se nejenom, že tajnou zbraní černých rytířů je invisibility potion (letkvar neviditelnosti), ale také, že tuto zbraň můžete snadno sabotovat na dobu kolem pěti let pouhým přidáním jakéhokoliv nemagického zelí do čarodějčina kotle. To je jistě skvělé, jenže jak se s tím zelím k tomu kotli dostat?

Vraťte se stejnou cestou zpět do vstupní haly. Tam si odpočiňte, zkontrolujte přítomnost zelí (cabbage) ve svém batohu a klikněte na dveře, vedoucí ze vstupní haly do sálu na východě. Zastaví vás stráž a varuje vás, že černí rytíři zabijí každého, kdo dveřmi projde (nebo to aspoň zkusí). Vyberte odpověď "I don't care. I'm going in anyway" a než kliknete na "click here to continue", počkejte, až nebude žádný rytíř poblíž dveři a žebříku, který se nachází pár kroků na severovýchod od dveří. Pak dokončete rozhovor, tím projdete dveřmi a rytíři se rozběhnou směrem k vám s úmysly černými jako jejich brnění. Nevšímejte si jich, doběhněte k žebříku a vyšplhejte po něm nahoru. Projděte úzkou chodbou až na její jižní konec a tam opět zatlačte na zeď (push wall). Ocitnete se velké místnosti plné harampádí, kde je pro vás nejdůležitější velká díra v podlaze. Asi se jedná o odvod kouře z místnosti pod vámi, protože, když se do té díry mrknete, můžete přímo pod ní vidět bublající kotel s letkvarem neviditelnosti. Hmm, jaká náhoda. Možná by se tam tou dírou dalo i něco přidat? Například hlávka zelí? Otevřte si batoh, klikněte PRAVÝM tlačítkem na zelí (cabbage) a vyberte "Use" z kontextového menu. Potom klikněte na díru v podlaze a z letkvaru neviditelnosti se stane bezcenný toxický odpad.

Poslední část úkolu je tím úspěšně splněna, takže hupky dupky zpatky do Faladoru, vyzvednout si od rytíře Amika Varze svoje penízky. Rytíř vám do kapsy upustí naditý měšec s 2500 kulaťoučkých žluťoučkých mincí a tím je tato mise definitivně uzavřena.

Cook assistant

tento úkol je určen pro všechny hráče a je klasifikován jako snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
1 questpoint
300xp do dovednosti Cooking
právo používat sporák v zámecké kuchyni

Poznámka: Toto je první quest, který doporučuji v ostatních příručkách a proto jsou v návodu vysvětlovány některé základní věci, týkající se řešení úkolů všeobecně.


Návod

Vybavení: kbelík (bucket) a hrnec (pot)

Tyto předměty jsou součástí počáteční výbavy. Pokud už je nemáte, snadno najdete další přímo v kuchyni nebo poblíž.

Úkol (quest) dostanete přidělen, když si promluvíte s kuchařem (Cook) v kuchyni v zámku Lumbridge. Kuchyně se nachází v jižní části přízemí zámku (viz mapka pod tímto odstavcem). To, že je v tomto místě možné začít nějaký úkol, je na minimapě v herním rozhraní označeno ikonkou modré hvězdy v bílém kroužku (viz obrázek na začátku tohoto odstavce).

Kuchaře najdete snadno, je to ten chlápek v bílé zástěře a kuchařské čepici. Když na něj najedete myší, objeví se vám v levém horním rohu hlavního herního okna možnost "Talk to Cook".

Jak můžete vidět na obrázku, kromě kuchaře najdete v kuchyni na stole hrnec a v podlaze jsou padací dvířka vedoucí do sklepení, kde lze vedle dalších věcí (kožené boty) najít i kbelík. Klikněte tedy na kuchaře a zahajte rozhovor. Pokud je kolem moc lidí a nedaří se vám kuchaře zaměřit, klepněte na něj pravým tlačítkem a z kontextové nabídky vyberte "Talk to Cook". V okně zpráv se vám objeví následující text:

Odklepněte zprávu kliknutím na "click here to continue" a objeví se vám nabídka vašich možných reakcí. Vyberte tu první - "What`s wrong?" a odklikejte následující zprávy, kde se dozvíte, že vévoda má narozeniny a že kuchař má udělat koláč na večerní oslavu, ale zapomněl si koupit potřebné ingredience. Nakonec vás požádá o pomoc. Vyberte opět první možnost - "Yes, I`ll help you." - a kuchař vám řekne, že potřebuje mléko (milk), vejce (egg) a mouku (flour). Tím je úvodní rozhovor u konce a vy můžete začít s "nákupy". Když si po tomto rozhovoru zkotrolujete svůj panel úkolů (Quest Journal), zjistíte, že název úkolu Cook`s Assistant změnil barvu z červené na žlutou.

Žlutou barvou jsou v seznamu úkolů označeny ty, které vám byly zadány, ale nejsou ještě dokončené (hotové úkoly jsou označeny zeleně). Když si na takový název nedokončeného úkolu kliknete, otevře se vám denník úkolu, kde se můžete dočíst, co už máte hotovo a co ještě máte udělat (ale jen to, o čem zatím víte). Když tedy v tomto okamžiku klepnete na název úkolu Cook`s Assistant, dostanete následující informaci:

Takže se do toho pusťte. Vezměte si kbelík (bucket) a hrnec (pot) a jděte ze zámku na východ přes most, pak zahněte na sever a jděte po cestě dokud neuvidíte napravo velkou ohradu s krávami (viz mapka na začátku). Vejděte do ohrady a sledujte západní plot směrem k severu. Po pár krocích byste měli narazit na krávu, připoutanou ke kolíku v zemi. Když na ní najedete kurzorem, objeví se vám možnost "milk dairy cow" (podoj krávu). Klikněte na ní a pokud máte v batohu prázdný kbelík (bucket), tak ho tímto naplníte mlékem. Původně se krávy dojily použitím kyblíku na jakoukoliv krávu (kromě undead, těm už dávno upadly vemena), ale vzhledem k praktické nemožnosti se k nějakému dojení vůbec dostat kvůli zabijákům krav, zavedl Jagex nedávno speciální jednoučelové mléčné krávy (dairy cow) a umístil do každého stáda v RS jednu. Bohužel zároveň odstranil možnost podojit libovolnou krávu, takže pokud chcete mléko, musíte najít tuto jednu konkrétní (naštěstí je přivázaná nakrátko, takže pokud víte kde je, najdete ji tam vždy).

Jakmile máte mléko, vyjděte ven z ohrady z krávami a dejte se dál po cestě na sever, až přijdete ke kuřecí farmě (viz mapka). Tady seberte vejce (objevují se na místech dle náčrtku dole). Dojděte si k jednomu, počkejte, až se objeví a rychle ho seberte (než to udělá někdo jiný).

Až seberete vejce, opusťte kuřecí farmu a vraťte se kousek na jih k malému můstku, který přejděte a jděte dál po silnici na západ, dokud nedojdete k mlýnu a poli s obilím (viz mapka). Nejprve jděte na pole a nasbírejte si nějaké klasy (Pick wheat). Tím získáte zrní (grain) a můžete se vydat do mlýna. Ve mlýně vylezte po žebříku až úplně nahoru (ve středním patře vede žebřík na obě strany, musíte zvolit "climb up", abyste vylezli nahoru) a použijte zrní na násypku ("use grain with hopper").

Měla by se vám v okně zpráv objevit věta "You put the grain in the hopper". Na stejném patře jsou také takové páky, když na ně najedete myší, Objeví se v levém horním rohu hlavního okna "Operate Hopper controls". Klikněte na páky a vaše postave je posune nahoru a zase dolu a v okně zpráv byste měli dostat zprávu "You operate the hopper. The grain slides down the chute". Tím jste spustili zrní dolů k mlýnskému kameni a můžete tedy slézt zpátky do přízemí a nabrat si ze zásobníku dole hotovou mouku. To uděláte tak, že si v inventáři označíte prázdný hrnec (use pot with ...) a kliknete na výsypku (flour bin) uprostřed místnosti. V okně zráv se objeví věta "You fill a pot with the last of the flour in the bin" a v hrnci v invetoráři se objeví ta mouka. Tím máte vše, pro co vás kuchař poslal. Můžete si to zkotrolovat v denníku úkolu:

Jděte zpět ke kuchaři a promluvte si s ním. Vaše postava mu předá požadované ingredience (a tím přijdete o ten kbelík a hrnec) a kuchař bude mít najednou o moc lepší den. Tím je váš úkol u konce a vaše postava obdrží odměnu: nějaké zkušenosti do dovednosti vaření a 1 quest point (quest points - čili body za splněné úkoly, jsou měřítkem vaší zdatnosti jako dobrodruha a pokud jich budete mít málo, nebudou vám nabídnuty některé pokročilejší úkoly - z úkolů pro neplatící hráče se to ale týká jen úkolů Black knight`s fortress a Dragon Slayer). Odměna nic moc, ale co jste čekali od tak jednoduchého úkolu?Demon slayer

jedná se o středně obtížný úkol pro všechny hráče

Požadavky:
žádné, doporučen combat lvl 15+

Odměna:
3 questpoints
Silverlight (magický meč, který má proti démonům stejný účinek jako rune long sword)

Poznámky: Delritha dokáže zabít i postava s lvl 3 combatem, pokud se k němu přes dark wizardy dostane.


Návod

Vybavení:
25 bones, 1gp

Vezměte si 1gp a běžte do stanu na náměstí ve Varrocku. Promluvte si s cikánkou (Gypsy) a nechte si od ní věštit budoucnost ("Ok, here you go"). Cikánka si vezme 1gp a začne věštit. Obraz v křišťálové kouli ji ovšem poněkud vyvede z míry, budete ji muset trochu povzbudit ("Interesting. What does the Aaargh bit mean?", Who's Delrith?" a "How am I meant to fight a demon who can destroy cities?"). Právě jste se stal novým vyvoleným hrdinou, který má zabránit návratu mocného démona Delritha na tento svět. A měli byste sebou hodit, zdá se, že temní mágové už začali démona vyvolávat. Budete potřebovat kouzelný meč Silverlight a až se vám podaří zničit pozemské tělo démona, musíte pronést zaříkávání, které pošle jeho demonickou podstatu zpět do pekel. Vyptejte se cikánky, jak zní zaklínadlo ("What is the magical incanation") a dobře si ho zapamatujte, už vám ho víckrát neřekne (ale já vám ho pak zopakuju, až ho budete potřebovat). Pak se zeptejte, kde vzít Silverlight ("Where can I find Silverlight?"). Podle cikánky by ho měl mít potomek původního hrdiny, sir Prysin, dnes rytíř na králově dvoře. Když mu řeknete, že vás posílá cikánka Aris, určitě vám pomůže. Rozlučte se s cikánkou ("Ok thanks. I'll do my best to stop the demon.") a vyrazte na sever do královského hradu.

Pokoj sira Prysina se nachází v přízemí v jižní části západního křídla a sir Prysin se často zdržuje i v západní chodbě venku před svým pokojem. Povězte mu, že vás posílá Aris ("Gypsy Aris said I should come and talk to you") a požádejte ho o meč ("I need to find Silverlight" a "He's back and unfortunately I've got to deal with him"). Sir Prysin souhlasí, ale je tu malý problém. Silverlight je uzamčen ve speciální kazetě, k jejímuž otevření jsou potřeba tři různé klíče. Dalším vyptáváním ("And why is this a problem?") zjistíte, že sir Prysin dva klíče svěřil do opatrování spolehlivým lidem, kapitánu Rovinovi a kouzelníku Traibornovi a ten třetí si sice nechal, ale když ho po něm budete chtít ("Can you give me your key"), přizná se, že se mu podařilo upustit klíč do kanálu u kuchyně. Ale když mu donesete všechny tři klíče, rád vám silverlight vydá.

Takže začneme shánět klíče. Kapitán královské stráže Rovin sídlí ve druhém patře severozápadní věže a klíč vám bez problémů vydá ("Yes I know but this is important" a "There's a demon who wants to invade this city"). Klíč z kanálu získáte také bez větších problémů. Běžte do kuchyně v severovýchodním rohu hradu, vyjděte po schodech o patro výš a seberte tam bucket. Dole v kuchyni si ho použijte na dřez (sink), tím ho naplníte vodou. Pak běžte ven z hradu kuchyňskými dveřmi. Z venkovní strany zdi je na místě dřezu odpadní roura, vedoucí do kanálu (drain). Prozkoumejte kanál (search drain) a použijte na něj kýbl s vodou. Tím spláchnete klíč dolů do stok. Vraťte se do kuchyně a Vyjděte ven z hradu hlavními dveřmi. Zahněte doleva a opusťte areál východní alejí. Kousek na jih od konce aleje najdete poklop přístupu do stok (na minimapě je označen červeným vykřičníkem). Vlezte dovnitř zahněte doleva a pak doprava do dlouhé chodby, na jejímž konci najdete spláchnutý klíč. Máte na to asi 10 minut než klíč zmizí.

Pro získání posledního klíče si musíte vzít 25 normálních kostí a jít do prvního patra Wizards tower jižně od Draynoru. Tam vyhledejte wizarda Traiborna a řekněte si mu o klíč ("I need to get a key given to you by Sir Prysin" a "Well, have you got any keys knocking around?"). Traiborn vám klíč slíbí za dodávku 25 kostí, nutných pro seslání kouzla, přivolávajícího klíč z jeho magického "skladu". Sohlaste s tímto obchodem ("I'll get the bones for you") a promluvte si s ním ještě jednou. Tím mu předáte kosti, které máte momentálně u sebe. Když jejich počet dosáhne 25, dostanete od Traiborna jeho klíč od schránky k silverlightu.

Vraťte se do Varrocku, vemte si všechny 3 klíče a promluvte si se sirem Prysinem. Dostanete od něj magický meč silverlight. Ozbrojte se jím, vemte si jídlo a slušnou zbroj a pak jděte ven z Varrocku jižní branou. kousek vychodně od brány se nachází kruh kamenů, kde se několik temných kouzelníků snaží uvolnit démona Delritha z jeho kamenného vězení. Máte li slabší postavu, budete jimi napadeni a to na dálku. Zvedněte si combat alespoň na 15 nebo jděte na nějaký hodně obsazený svět, kde je velká šance, že budou všichni dark wizardi "obsazeni", hráči, kteří je zabíjejí kvůli runám a talismanům. Napadněte Delritha a dostaňte ho na nula hitpoints. Dejte si pozor, abyste v tom okamžiku nejedli, nesesílali kouzlo, neměnili prayer nebo nedali příkaz k pohybu. V tomto okamžiku se objeví v okně zpráv výběr zaříkání, ze kterých musíte vybrat to správné ("Carlem-Aber-Camerithum-Purchai-Gabindo"). Pokud vyberete špatně, Delrith zregeneruje. Pokud se vám podaří tento výběr zrušit bez seslání zaříkávání, bude Delrith zablokován a bude trvat několik minut než bude zase k dispozici. Vyberete-li správné zaříkání, bude Delrith definitivně vrácen zpět do kamene a váš úkol bude dokončen.

Doric´s Quest

úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné
doporučeno lvl 15 mining

Odměna:
* 1 questpoint
* 180 gp
* 1300 xp do dovednosti Mining
* možnost používat Dorikovu kovárnu


Návod

Vybavení:
6 clay (hrnčířský jíl), 4 copper ore (měděná ruda), 2 iron ore (železná ruda)

Tento úkol je snadný a rychlý, sežeňte si potřebné suroviny - pokud mate mining alespoň 15, mužete si vše nadolovat sami, jinak si musíte iron ore od někoho koupit nebo vyžebrat (když řeknete, že potřebujete dva kousky na quest, často se někdo slituje). Všechno můžete natěžit buď v dole poblíž Rimmingtonu nebo v severní části trpasličího dolu (Dwarven mine).

Úkol začíná i končí v Dorikově kovárně, kterou najdete, když z Faladoru vyjdete severní branou a na nejbližší křižovatce půjdete kousek dál západní cestou. Promluvte si s Dorikem a požádejte ho o povolení používat jeho kovárnu ("I wanted to use your anvils"). Dorik vám řekne, že pokud mu obstaráte nějaký materiál, tak vám něco málo zaplatí a povolí vám používat zařízení v jeho kovárně. Přitakejte mu ("Yes, I will get you materials") a dozvíte se, že bude chtít 6 hromádek jílu, 4 kusy měděné a 2 kusy železné rudy.

Máte-li všechnu požadovanou rudu, promluvte si s Dorikem ještě jednou, on vám zaplatí slíbených 180gp a tím je úkol dokončen.


Dragon slayer

jedná se o obtížný úkol pro všechny hráče. Vlastně je to nejobtížnější quest, který mohou absolvovat i neplatící hráči.

Požadavky:
členství v Champions guild (tj. alespoň 32 quest points)
schopnost zabít lvl 83 draka

Odměna:
2 questpoints
18 650xp do skilu Strenght
18 650xp do skilu Defence nebo Attack (údajně podle stylu, kterým zabijete draka)
přístup do Oziachova obchodu s rune plate body a green dragon leather body brněním
právo nosit tato dvě brnění.

Poznámka: Tento návod se teprve připravuje, omluvte sníženou kvalitu textu a chybějící obrázky.


Návod

Vybavení:
Wizard Mind Bomb ale, silk, lobster pot, unfired bowl, 2000gp, 3 planks, 90 steel nails, hammer, runy na kouzlo telegrab nebo 10 000gp, jídlo a další vybavení nutné k zabití draka, lesser démona a hromady dalších "slabších" monster

Poznámky k vybavení:
* Wizard mind bomb dostanete koupit v hostinci ve Faladoru, membeři i v Burthorpe a na dalších místech, navíc si ho mohou uvařit sami.
* Silk se prodává v Al-Kharidu u stánku na severu města nebo v obchodu s oděvy ve Varrocku. Membeři si ho opět mohou sehnat i jinde, například koupit nebo ukrást u stánku na trhu v Ardougne.
* Lobster pot seženete v rybářských potřebách v Port Sarimu, membeři také v Catherby a ve fishing guild.
* Unfired bowl nejlépe seženete tak, že si ho sami uděláte. Nakopejte si clay (v Rimmingtonu nebo Dwarven mine, crafteři mohou i v crafting guild), namočte ho (použijte na něj bucket nebo jug s vodou) a použijte na hrnčířský kruh (jeden máte "po cestě" v Barbarians village, crafteři mají vše na jednom místě v crafting guild).
* planks (prkna) najdete ve wildu na hřbitově a poblíž haunted house severně od chaos temple. Membeři to mají snadnější, protože prkna respavnují zvenku u severní zdi barbarian outpostu a je možné je koupit v Morttonu v general shopu, kdo tam má přístup)
* Oproti RSC je tu změna, není nutné mít lvl 33 magic na kouzlo telegrab, příslušný díl mapy je možné od goblina ve vězení i koupit za 10 000gp.
* na závěrečný souboj je třeba jídlo pokud možno vysokolevelové a sežratelné jedním klikem. Tedy ryby. Pro free hráče swordíky nebo lobstery, pro membery doporučuji sharky.
* zbroj - tady se trochu tluče požadavek na co nejlepší vybavení s tím, že musíte počítat se smrtí jako se zcela pravděpodobným faktem, tedy alespoň ti hráči, jejichž prayer lvl je menší než 43. Elvarg je skutečně silný protivník a nedá svůj život vůbec lacino. Navíc rangeři si musí uvědomit, že musí bojovat se štítem. to je velká nevýhoda pro free rangery, kde je jedinou jednoruční zbraní kuše a navíc jen s obyčejnými šipkami, což není právě nejideálnější zbraň proti drakovi. Memberům doporučuji nakoupit vrhací sekery nebo nože. Vřele nedoporučuji používat luk, pokud totiž budete do Elvarga střílet zdálky, tak se před vámi "uklidí" někam do rohu a když nebude mít vaše postava "volný výhled", tak si popoběhne do středu místnosti a bez štítu zemře při prvním Elvargově útoku. Sice se vám to může podařit "uhlídat", ale riziko je velmi vysoké.
* další výbava - používáte-li prayer, pak membeři by si rozhodně měli vzít 2-4 dávky prayer restore potion. Naopak nemá smysl si brát antifire potion nebo otrávenou zbraň. To by představovalo už příliš velkou výhodu memberů proti free hráčům a proto to na Elvarga neplatí. Member rangeři určitě ocení alespoň jednu dávku range potion. Hrači, kteří nepoužívají prayer, určitě ocení i potiony pro zesílení bojových statistik - free hrači strenght potion a membeři celý superset, super defence bude užitečná i rangerům a mágům.
* záchranný teleport - nebezpečí smrti je v Elvargově kobce velmi reálné, naštěstí se dá schovat u stěn. Ovšem cesta ven není zrovna bezpečná, takže mít možnost se teleportovat může být velmi užitečná.
* bodyguard/nosič - velmi užitečné zejména na free, kde je k dispozici slabší vybavení a hlavně slabší jídlo. Pokud je to někdo, kdo už quest splnil, nemůže sice dovnitř k drakovi, ale může "čistit" chodbu před klecí od silných skeletonů a doplnit vám zásobu jídla, když si pro ni skočíte od Elvarga ven. Lepší je ovšem si najít pár společníků, kteří zrovna dragon slayer dělají a do drakovy kobky jít společně. Pak se můžete na drakovi střídat a takoví společníci mohou i sebrat "ztracenou" výbavu, pokud se někomu náhodou podaří zemřít. V takové skupině se postupuje tak, aby draka zabíjeli nejprve nejslabší členové skupiny (ti se pak po dokončení questu vrátí do chodby jako bodyguardi a donesou potraviny pro ty silnější). Nejsilnější člen skupiny to pak už musí zvládnout sám.

Tento quest zahajíte uvnitř champions guild (jihozápadně od jižní brány do Varrocku), když si promluvíte s guild masterem a vyberete volbu "Do you know where I could get a Rune platemail body?". Guild master vás pošle za Oziachem, který bydlí v malém domečku poblíž Edgeville (viz mapka). Ale rovnou se vám dostane varování, že Oziach je divný pavouk a že své zboží neprodá jen tak někomu.

Vezměte si wizard mind bomb ale, silk, lobster pot a unfired bowl (nebo soft clay) a běžte do barbarians village (tady si můžete udělat ze soft clay unfired bowl). Odtud pokračujte na sever, ale před Edgweville uhněte na západ do úzké "uličky" vedoucí na sever mezi útesem a západní zdí Edgeville. Na konci najdete Oziachovu chaloupku, vstupte a dejte se s ním do řeči ("Can you sell me some Rune plate mail?" a "The guildmaster of the Champions' Guild told me"). Oziach ale trvá na tom, že prodá své brnění jenom tomu, kdo prokáže, že je skutečný hrdina, členství v champions guild mu nestačí. Když se ho zeptáte, jak to prokázat ("So how am I meant to prove that?"), pošle vás Oziach na ostrov Crandor zabít draka Elvarga. Pořádně se Oziacha vyptejte na podrobnosti ("And will I need anything to defeat this dragon?", "where can I get an antidragon shield?", "So where can I find this dragon?", "Where is the first piece of map?", "Where is the second piece of map?" a "Where is the third piece of map?"). Dozvíte se, že potřebujete speciální štít, chránící proti dračímu ohnivému dechu. Jeden takový antidragon shield by měl mít vévoda z Lumbridge. Dál potřebujete loď, zkušeného lodníka a námořní mapu s cestou na Crandor Isle. Jediná mapa, o které Oziach ví, byla před časem rozdělena na tři díly. První se nalézá v držení bláznivého kouzelníka Melzara (a Oziach vám dá klíč k bludišti, ve kterém Melzar žije). Druhý kousek mapy je neznámo kde, možná byste se mohli něco dovědět od Orakula, které sídlí na vrcholu ledové hory. Třetí kousek mapy byl ukraden potulným goblinem. To jsou všechny informace, které můžete od Oziacha získat, takže se s ním rozlučte ("Ok, I'll try and get everything together") a vyrazte shánět potřebné věci.

Vraťte se podél útesu do barbarians village až na cestu, vedoucí do Faladoru. Odtud vyrazte na severozápad a vyšplhejte nahoru na Ice mountain za orákulem (Oracle). Optejte se slušně na mapku ("I seek a piece of the map of the isle of Crandor") a dostane se vám hádanky jako odpovědi. Zanechte orákulum jeho vidinám a jděte na jih ledové hory ke vstupu do trpasličích dolů (dwarven mine). Vstupte dovnitř (padací dvířka ve dvoře) a dojděte si pro váš první kousek mapy. Sledujte koleje kousek na jih a od první odbočky na východ. Až se koleje za chvilku stočí zase na jih, tak se na ně vykašlete a vydejte na severovýchod, kde na minimapě uvidíte oddělenou místnost. Máte-li potřebné předměty podle hádanky od orákula, podaří se vám dveře otevřít a v truhličce najdete jeden z hledaných dílů mapy.

Teď běžte do Faladoru. Pokud chcete, můžete se stavit ve vesnici goblinů a poptat se generálů na gobliního zloděje ("I've heard that one of your number has got hold of part of map"), ale tento krok se dá přeskočit. Dozvíte se stejně jenom, že goblin Wormbrain je vyhlášený zloděj, momentálně sedí ve vězení v Port Sarimu a nikomu nikde rozhodně nechybí. Ve Faladoru si uložte do banky díl mapy a vemte si klíč (maze key) od Oziacha a vybavení pro boj se hromadou nepřátel. Potíže budou jen s posledními dvěma, kouzelníkem Melzarem (lvl 43) a s Lesser démonem (lvl 82), kterého si chová jako "strážce pokladu". Melzarovo bludiště se nachází jižně od crafting guild (viz mapka). Použijte maze key na vstupní dveře a začněte zabíjet krysy (lvl 6). Učelem je získat červený klíč na otevření dalších dveří. Zkuste nejprve ty v jihozápadním koutě, krysa s klíčem se většinou nachází právě tam. Až získáte klíč, všimněte si dveří ve stěnách vstupní haly. Většina z nich má na horní hraně červený proužek - to jsou dveře, které lze otevřít získaným červeným klíčem. Při otevření dveří se ovšem klíč zničí, takže je nutné si pokud možno vybrat ty jedny jediné správné. Ostatní cesty vedou, dříve či později, k opuštění bludiště jedním z nouzových východů a musíte pak začít znovu od začátku. V přízemí jsou správné dveře ty nejsevernější v západní stěně (pro jistou se podívejte na příslušnou mapičku níže. Vyšplhejte o patro výš a tam si to rozdejte s duchy (lvl 19). Získaným oranžovým klíčem otevřte druhé dveře od severu ve východní stěně. Vyšplhejte do nejvyššího patra a vymlaťte žlutý klíč z kostlivců (lvl 22). Tentokrát zvolte nejzápadnější dveře v jižní stěně a projděte kolem vnější stěny až k žebříku v jihovýchodním rohu. Sešlphejte dolů, najděte další žebřík, sešplhejte do přízemí, tam najděte další žebřík a sešplhejte do sklepa. Ocitnete se v malé komůrce se dvěma zombíky (lvl 24). Vymlaťe z nich modrý klíč a odejděte jedinými modrými dveřmi (těmi severnějšími). V malé místnůstce na konci krátké chodbičky najdete samotného "pána domu", šíleného kouzelníka Melzara (Melzar the mad, lvl 43). Zabít ho není žádný velký problém, jen si dejte pozor na jeho magii, ať vás nepromění na hlávku zelí :). Získaným fialovým klíčem otevřte severní dveře a připravte se na první těžký boj v tomto questu. Zlikvidujte lessera (lvl 82), z jeho popela si vyhrabte poslední zelený klíč a použijte ho na severní dveře (co je za nimi ta truhla). Otevřete truhlu, prohrabte ji a potěšte se z druhého kousku mapy.

Dejte si druhý kousek do banky a z banky si vemte 3 prkna (planks), 90 ocelových hřebíků (steel nails) a kladivo, 2000gp, runy na telegrab a věci na range attack (membeři mohou ale použít i halberd), nemusí to být nic světoborného, jdete zabít lvl 2 goblina. Pokud nedokážete zakouzlit telegrab, tak si místo run a věcí na boj vezměte 10000gp. Mužete si vzít i runy na teleport do Lumbridge, pokud to umíte. S těmito věcmi vyražte do Port Sarimu a navštivte místní vězení (jail), je to ta nejjižněji položená budova. Tady vyhledejte celu s goblinem Wormbrainem (je to ta rohová jihozápadní), goblina zabijte a telgrabem seberte posledni kousek mapy. Pokud neumíte telegrab, klikněte (je v prvním patře, v pokoji uprostřed), požádejte ho o štít ("I seek a shield that will protect me from dragon breath") a on vám ho velmi rád a zdarma vydá. Protože o něj v případě úmrtí přijdete, doporučuji si vzít hned alepoň tři a ušetřit si tak cestu (na druhou stranu, když umřete, ocitnete se pravděpodobně v Lumbridge, takže tolik kroků zase neušetříte). Normálně štít odložte na zem, požádejte vévodu o další štít a pak ten (ty) původní zase zvedněte. Vévoda vám dá další štít jen pokud nemate žádny ani u sebe ani v bance. Z Lumbridge si dojděte do Draynor village a tam si nejprve zkompletujte mapu (použijte jeden díl na druhý) a pak ji doneste ke starému Nedovi (první domek u cesty severně od banky). Zeptejte se ho, zda vás odveze na Crandor isle ("You're a sailor? Could you take me to Isle of Crandor?"), Ned si od vás vezme mapu a řekne, že na vás počká na lodi. Vezměte si výbavu na boj s drakem a pokud nemáte teleport, ještě 30gp na loď zpátky (ale můžete si je vydělat i na ostrově, například sběrem banánů) a dopravte se na Lady Lumbridge (pro zapomětlivé, to je vaše nová loď). Neda najdete v podpalubí, řekněte mu, ať vyrazí ("Yep, lets go!"), a loď se konečně pohne.

Po ztroskotání na Crandoru vyjděte z lodi a vyšplhejte na vrcholek hory (viz trasa na mapce nahoře). Tam najdete vstup do jeskyně, chráněný dvěma lesser démony, kolem kterých jen proběhněte. Dole v jeskyni najdete nejprve slabé skeletony lvl 22 a za první zatáčkou pak v chodbě před dračí kobkou hlídají silní skeletoni lvl 45. Okolo nich taky jen proběhněte, ale ne do kobky s drakem. Pokračujte rovně, proběhněte skrz skupinku lesser démonů (vyberte si nějaký hodně plný svět, kde je velká šance, že lesseři budou "obsazeni"). Za lessery chodba končí stěnou, ve které najdete tajné dveře. Projděte jimi a jste v bezpečí uvnitř karamjanského vulkánu. Průchodem těmito dveřmi si zpřístupníte Crandor i po dokončení questu a hlavně odstraníte problém s opakovaným použitím lodi, pokud byste u draka zemřeli. Zkontrolujte si statistiky a zásoby, připadně si je skočte do některé banky doplnit. Je li vše v pořádku, zapněte si běh a nasaďte si štít. Projděte tajnými dveřmi a proběhněte přes lessery a skeletony do dračí kobky. Draka si vychutnejte (nebo naopak), jen si nezapomeňte kontrolovat zdraví (a pokud používate, tak i prayer). Dračí dech vám i se štítem bude udělovat až 8 hp zranění (naštěstí většinou méně) a i fyzický útok je velmi silný. Pokud se dostanete do situace, že se nestíháte léčit, neváhejte a schovejte se v ruinách zdí podél stěn, kam za vámi drak nemůže, a tam se najezte nebo počkejte, až drak odejde o kus dál od dveří nebo bude bojovat s někým jiným a skočte si ven do chodby od nosiče vyzvednout další várku jídla. Pokud nepoužíváte prayer, měla by vaše postava mít defence alespoň lvl 40 (a mít "alespoň" full addy armor). Primární bojový skil by měl být také alespoň 40, ale lépe přes 50. Celkový combat lvl doporučuji mít 45 nebo větší (pak můžete místa s kostlivci lvl 22 použít jako odpočinkovou zónu, kde můžete bezpečně obchodovat s nosiči). Podle mých zkušeností může tento quest udělat bez pomoci postava zhruba na úrovni 60 a větší, uživatelé prayeru už zhruba od od lvl 40, ale budou to mít o fous, aby draka zabili než jim dojde prayer, obzvlášť pak free rangeři. Jakmile draka zabijete, budete teleportováni ke skeletonům do chodby před dračí kobkou a tím bude váš úkol splněn. Je potřeba si dávát na tohle pozor, už jsem viděl dost lidí zabít draka a pak hned chcípnout díky skeletonům. Quest je tak sice splněn, ale zbytečná ztráta vybavení zamrzí.Ještě vysvětlující poznámka k rewardu, zdá se, že odměna ve zkušenosti je variantní podle bojového stylu, který jste k zabití draka použili. Většinou dostanete odměnu do skilů strenght a defence. Ale jsou známy i případy, kdy hráč dostal odměnu do skilů attack a strenght, údajně se tak stane pokud zabijete draka s užitím defence stylu. Možná to někdy vyzkouším.

Ernest the Chicken

 

Mermalionův stručný průvodce
světem RuneScape

Ernest The Chicken

jedná se o poměrně lehký úkol pro všechny hráče

Požadavky:
žádné

Odměna:
4 questpoints
300 gp

Poznámky: Lze dělat společně s poslední fází Vampire Slayer questu a platící hráči se tu musí zastavit při plnění úkolu Holy Grail. Postavy s vyšším lvl woodcutting nejsou tolik napadány zdivočelými stromy v zahradě.


Návod

Vybavení:
žádné, ale pár kousků jídla nemusí být k zahození

Quest začína rozmluvou s uplakanou Veronikou u vchodu na pozemek Draynor Manor. Veronika vás požádá, abyste došli dovnitř toho strašidelně vyhlížejícího domu a podívali se po jejím snoubenci Ernestovi. Před pár hodinami se tam vydal, optat se na cestu, a ještě se nevratil. Slibte jí pomoc ("Aha, sounds like a quest. I'll help") a běžte po cestě k domu. Nikde se nezastavujte, stromy sice vypadají nezdravě, ale přesto si žijí svojí vlastní formou existence. Vstupte hlavními dveřmi do domu, ty se za vámi okamžitě zavřou a navíc už zevnitř nepůjdou otevřít. Navšímejte si jich a vystupte po velkém schodišti o patro výš. kousek od vás směrem na západ bude malé točité schodiště, po kterém vystupte ještě o další patro výše. Tady najdete místost s podivným strojem, kuřetem a profesorem Oddensteinem. Promluvte si s profesorem a optejte se na Ernesta ("I am looking for a guy called Ernest"). Dozvíte se, že Ernest je tu s vámi, momentálně v podobě kuřete. Do této podoby ho proměnil ten divný stroj v rámci experimentu. Požadejte profesora, aby Ernesta proměnil zpět ("I'm glad Veronica didn't actually engaged to a chicken"), a ten si postěžuje, že stroj je nutné nejprve opravit. Ovšem odmontované součástky ukradli gremlini a schovali je někde v domě nebo blízkém okolí. Profesor potřebuje, abyste mu našli a přinesli pressure gauge (manometr), rubber tube (gumovou hadici) a oil can (olejničku).

Jděte o patro níž a když se porozhlédnete, uvídíte na minimapě červený bod v pokoji na jih od schodiště (musí se tam přes východní chodbu). Dojděte tam a vyzvedněte si fish food (krmení pro rybičky). V této části se vyskytují duchové, kteří mohou napadat slabší postavy, tak to vemte raději během. Pak se vraťte k velkému schodišti a sestupte do přízemí. Jděte dál na sever a ze severní chodby jděte na západ, do pokojů místní čarodejnice. Té si nevšímejte, ale opět se dívejte po červené tečce na minimapě. U čarodějnice v komoře najdete na zemi zelenou lahvičku s jedem (poison). Použijte jed na krmenií pro rybičky a získáte otravené krmení pro rybičky, které budete potřebovat později. Nyní opusťte místnosti patřící čarodejnici a projděte do knihovny (velká místnost na západ od vstupní haly). prohledejte knihovny uprostřed západní stěny a projdete tajným průchodem do nejzápadnější místnosti. V severozápadním rohu je žebřík dolů do sklepa, sešplhejte tam. Octnete se v bludišti, tvořeném dveřmi a pákami. Páky odemykají a zamykají dveře. Vaším úkolem je nastavit páky tak, abyste si mohli dojít pro olejničku, nacházející se v místnosti hned vedle (viz obrázek):

Páky jsou na obrázku (i ve hře) označeny písmeny A - F, správné řešení je na obrázku, ale pokud to někdo nebude schopen rozluštit, tady je to ještě jednou: Dejte páky A a B dolů, jděte do místnosti 2 a dejte dolů páku D, pak jděte přes místnost 3 do místnosti 1 a dejte obě páky A a B opět nahoru. nyní jděte přes místnosti 3 a 4 do místnosti 5 a dejte obě páky E a F dolů. Projděte přes místnost 6 do místnosti 2 a dejte dolů páku C. Vraťte se stejnou cestou do místnosti 5 a posuňte páku E nahoru. Nyní se můžete pře místnosti 6 a 3 vrátit do místnosti 1 a dveře k olejničce budou odemčené. Seberte olejničku a vraťte se nahoru. Z této strany tajné dveře otevřete zatažením za páku napravo od nich.

Projděte severní chodbou směrem na východ a pak na jih k malé verandě u zadního vchodu. Nesestupujte po schodišti dolů pokud neplníte Vampire Slayer. Na verandě respawnuje lopata (spade), tak si ji vezměte a vyjděte z domu ven. Obejděte dům okolo severní strany na západ a tam vyhledejte u pltu hromadu kompostu (je hned u políčka se zelím (cabbage). Použijte rýč (spade) na kompost a získáte malý mírně páchnoucí klíč. Nechte si ho a pokračujte podél plotu dál na jih až k fontáně v jihozápadním rohu zahrady. Dejte search na fontánu a uvidíte pressure gauge, ovšem nebude si ho moct vzít, neboť fontána je obsazena squadrou hladových piraní. Použijte tedy otrávené krmivo pro rybičky na fontánu a počkejte, až pirani vyplavou břichem vzhůru. znovu prohledejta fontánu a tentokrát je pressure gauge vaše.

Zbývá gumová hadice. Vráťte se do domu hlavními dveřmi (pozor, v zahradě použijte jižní cestu). Rubber tube vidíte v malé komůrce za schodištěm ve společnosti agresivního skeletona. připravte si klíč, odemkněte dveře, doběhněte si pro hadici a vyběhněte zase ven. Tím máte vše a můžete vystoupat o dvě patra výš a promluvit si s profesorem Oddensteinem. Rozhovor nepřerušujte a nepokoušejte se ho navazovat, bude-li se vám zdát, že skončil. Jakmile profesor dokončí animaci, zahájí rozhovor znovu a totéž udělá Ernest, až se promění zpátky. Rozhovorem s Ernestem a výplatou odměny úkol definitivně končí.

Goblin diplomacy

úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
* 5 questpoints
* 1 gold bar (zlatá cihla)
* 200 xp do dovednosti Crafting


Návod

Vybavení:
3 goblin armour (gobliní brnění), orange and blue dye (oranžové a modré barvivo)

Gobliní brnění získáte zabíjením goblinů a hobgoblinů, občas se dá koupit i v obchodě v Lumbridge, kam ho prodávají hráči, kteří si na tamních goblinech trénují combat. V obchodě přijde zhruba na 40-60gp, cena při nákupu přímo od hráče může být zhruba 100gp za kus (ono zase tak často nepadá). Barviva vyrábí na požádání čarodejnice Aggie ve vesničce Draynor. Její domeček je severozápadně od banky, je to ten s velkým kotlem uvnitř. Aggie vyrábí jen tři základní barviva - červené (red), žluté (yellow) a modré (blue). Na jejich výrobu vyžaduje Aggie 5gp a potřebný materiál. Na výrobu červeného barviva jsou to 3 dávky červených bobulí (redberries), které rostou z vnější strany hradeb Varrocku poblíž jihovýchodního rohu. Na žluté barvivo potřebujete dvě cibule (onion), ty se dají nasbírat různě na polích, například na Fredově zahrádce v Lumbridge. Nejsložitější situace je s modrým barvivem. To se vyrábí ze speciálních lístečků (woad leaves), které pěstuje a prodává Wyson the Gardener - hlavní zahradník ve Faladoru. Jenže vám je neprodá, dokud se nezeptáte Aggie, co potřebuje na výrobu modrého barviva a kde se to dá sehnat. Wysona najdete v domečku na východní straně centrálního parku ve Faladoru. Na jednu dávku barviva potřebujete dva lístečky a ty dostanete, když mu zaplatíte 20gp. Oranžové barvivo získáte smícháním červeného a žlutého barviva dohromady. Stejně se dá vyrobit i zelené (modré+žluté) a purpurové (modré+červené) barvivo. Ty sice na tento úkol nepotřebujete, ale můžete si jimi obarvit svůj plášť (cape) na zajímavější barvu. Pro tento quest použijte oranžové barvivo na jedno gobliní brnění, na druhé použijte modré barvivo a třetí brnění nechte jak je. Tím jste připraveni a můžete vyrazit.

Úkol začína v hostinci v Port Sarimu (je to nejvýchodnější budova), když při rozmluvě s barmanem (Bartender) vyberete volbu "Not very busy in here today is it?". Dozvíte se, že je nějaký problém s gobliny v jejich vesnici severně od Faladoru. Údajně se hádají o barvu brnění a každou chvíli může vypuknout válka. Uklidněte barmana, že se na to podíváte, a vyrazte z Port Sarimu na sever do Faladoru. Ve Faladoru si vyzvedněte z banky ta tři brnění a vyjděte ven severní branou. Na rozcestí se dejte doleva a sledujte cestu až k Dorikově kovárně. Od kovárny pokračujte na sever a sledujte svah kopce po vaší pravé ruce. Za chvilku přijdete k bráně do gobliní vesnice, kde se promenují spousty goblinů v zelených a červených uniformách. Jděte skrz vesnici až k většímu domku na severní straně a tam vyhledejte jednoho z gobliních generálů (Bentnoze a Wartface). Promluvte si s nimi (mluví s vámi vždy oba zároveň, takže je jedno kterého oslovíte) a zeptejte se, zda jim můžete pomoct vybrat nejlepší barvu brnění pro blížící se výročí ("Do you want me to pick an armour color for you?"). Generálové souhlasí a jako první chtějí vidět oranžové brnění. Promluvte si s nimi znovu a předložte jim oranžové brnění. Nebude se jim líbit a budou chtít něco tmavšího, například tmavě modré brnění. Dobře, znovu si s nimi promluvte a dejte jim brnění nabarvené na modro. Opět to není úplně ono, co takhle zkusit tmavě hnědé? Dobře, to je to, které nosili goblini před tím, ale za pokus nic nedáte, že. Takže si s nimi promluvte ještě jednou a ukažte jim krásné originál hnědé původní gobliní brnění. Generálové budou tentokrát s barvou spokojeni a za pomoc vám zaplatí jednou zlatou cihličkou. Tím je válka zelených proti červeným zažehnána a můžete jít domů ověnčeni slávou vyjádřenou krásnými 5 questpointy.

Imp Catcher

úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
* 1 questpoint
* 875 xp do dovednosti Magic
* Amulet of Accuracy (+4 ke všem pěti attack bonusům)


Návod

Vybavení:
black bead, red bead, white bead a yellow bead

Tento úkol je snadný, ale schánění beads může potrápit. Asi nejlepší je jít k západní bance ve Faladoru a tam kousek od banky respawnuje jeden imp, který se pak pohybuje v otevřeném prostoru jižně od banky. Část tohoto prostoru, včetně respawning pointu, je ovšem multicombat zóna, což dává velkou výhodu silným mágům a rangerům. Respawning point je navíc "na doslech" od banky, takže si čekání na respawn můžete krátit pokusy o koupi nebo výměnu chybějících beads. Cena se pohybuje mezi 100-500gp ea.

Úkol začíná (i končí) rozhovorem s mágem Mizgogem ve druhém patře Wizards Tower, která se nachází jižně od Draynoru. Požádejte mága o práci ("Give me a quest!" a "Give me a quest please.") a wizard vás požádá o pomoc při vyhledání čtyř magických korálků různých barev, které mu ukradli zlomyslní impové. Máte-li všechny 4 beads, promluvte si s Mizgogem ještě jednou, on vám dá za odměnu amulet of accuracy a tím je úkol dokončen.

Knight´s Sword

tento úkol je určen pro všechny hráče a je to úkol spíše pro ty zkušenější

Požadavky:
lvl 10 Mining

Odměna:
* 1 questpoint
* 12 750xp do dovednosti smithing

Poznámka: Knight sword je jako meč poměrně k ničemu - je to prostě železný meč - ale celkem hezky vypadá a někteří hráči si ho chtějí nechat i po dokončení úkolu. Kopie meče se dá ale získat jen v době mezi předáním obrázku Thurgovi a předáním meče pážeti. Před tím ani potom už meč získat nelze. Kopii(e) pro sebe získáte tak, že si natěžíte víc kusů blurite, vezmete si ssebou dvakrát tolik železných cihliček a necháte Thurga vyrobit víc mečů. Musíte ale před požadavkem na výrobu dalšího meče vždy všechny před tím vyrobené meče zahodit na zem a po tom, co od Thurga dostanete novou kopii, si je zase zvednout. Protože je meč untradeable, vydrží na zemi skoro 90 sekund netknutý než zmizí.


Návod

Vybavení: redberry pie (rybízový koláč), 2 iron bar (železné cihličky), pickaxe (krumpáč)

Úkol začíná rozhovorem s pážetem (Squire) sira Vyvina na nádvoří hradu bílých rytířů ve Faladoru. Squire se prochází ve východní části nádvoří. Oslovte ho a v rozhovoru postupně vyberte možnosti: "And how is life as a squire?", "I can make a new sword if you like...", "So would these dwarves make another one?" a "Ok, I'll give it a go". Dozvíte se, že milé páže někam založilo rodový meč svého pána a pokud se mu ho nepodaří najít nebo nahradit dokonalou kopií do nadcházející slavnosti, bude mít páže skutečně velké potíže. Najít se mu ho nedaří a nahrazení kopií taky nevypadá moc pravděpodobně. Bohužel byl tento meč vyroben na zakázku před dávnými časy trpasličím klanem Imcando, o kterém už roky nikdo nic neslyšel, a nikdo jiný nezná potřebnou technologii. Možná knihovník Reldo ve Varrocku by mohl vědět něco o trpasličím klanu Imcando, ale squire se nemůže jen tak vzdálit ze služby, aby jeho prohřešek hned "nepraskl". Možná byste mu vy mohli pomoci a zastavit se ve Varrocku v královské knihovně?

Královskou knihovnu najdete v přízemí královského zámku, v severním křídle a když se knihovníka Relda zeptáte na trpaslíky Imcando ("What do you know about the Imcando dwarves?"), tak se dozvíte dvě podstatné informace. Trpasličí klan Imcando byl téměř vyhuben barbary a poslední jeho členové přežívají na nejjižnějším výběžku království Asgarnia. Bohužel se uzavřeli do sebe a odmítají komunikovat s kýmkoliv mimo klan. Existuje ovšem jedna věc, která by mohla při navázání komunikace pomoci - trpaslíci z klanu Imcando jsou známí neukojitelnou touhou po rybízovém koláči. Ten si můžete buď koupit od jiného hráče nebo udělat sami, je na to třeba jen lvl 10 cooking (ale pokud máte cooking pod 30, opatřete si raději více ingrediencí, hrozí nebezpečí spálení). Koláč se vyrobí tak, že smícháte hrnec mouky se džbánem vody na "Pastry dough", tohle těsto nacpete do koláčové formy (pie dish, respawnuje například ve Varrocku v hradní kuchyni na stole, jen pár kroků na východ od knihovny). Do syrového koláče přidáte redberries (dá se sebrat na jih od jihovýchodního rohu hradeb ve Varrocku, případně koupit v Port Sarimu v obchodě s potravinami, kde lze s trochou trpělivosti zakoupit i mouku). Syrový koláč upečte v troubě (range, stove), otevřený oheň nestačí.

Jakmile budete mít koláč, vydejte se k trpaslíkovi Thurgovi (viz pozice na mapě). Nejprve mu "vnuťte" koláč ("Would you like some redberry pie?"), jinak se s vámi moc bavit nebude. Po bleskovém naplnění panděra bude Thurgo mnohem přístupnější, ale moc vám nepomůže. Každý rytíř má meč jinak zdobený. Aby mohl vyrobit kopii, potřebuje vědět, jak ten meč vypadal, hodil by se nějaký obrázek...

No snad by něco mohl vědět squire. Vraťte se tedy do Faladoru a promluvte si s ním. Ano, sir Vyvin má vhodný obrázek v kredenci ve svém pokoji, možná se vám podaří si ho nenápadně "vypůjčit", ale ať vás, proboha sir Vyvin při tom nechytí!. Obrázek získáte snadno, cesta do pokoje sira Vyvina už ale tak snadná není. Jděte od pážete skrz dvoje dveře do východní věže hradu a vylezte po žebříku o jedno patro výš. Tam skrz další dvoje dveře vyjděte do místnosti s velkým schodištěm a výstupte po něm do druhého patra. Tam najdete na jihu pokoj sira Vyvina. Vstupte dovnitř, pokud je sir Vyvin uvnitř, nechte otevřené dveře. Jakmile vyjde z místnosti ven, zavřete dveře, aby nemohl zpátky, a otevřete kredenc na zdi. Rychle ji prohledejte a obrázek sira Vyvina ve slavnostním brnění je váš.

Než se s obrázkem vydáte k Thurgovi, zastavte se v bance a vyzveděte si vybavení, které budete potřebovat, až si Thurgo obrázek prohlédne. Nezbytně potřebuje 2 iron bary a jeden krumpáč (jakýkoliv). K tomu se bude hodit i dobré brnění, jídlo a platící hráči si mohou vzít i něco na obnovení energie k běhu a případně 1 defence potion.

Dejte Thurgovi obrázek a dozvíte se (jaké překvapení!), že k výrobě meče musíte trpaslíkovi dodat 2 železné cihličky a jednu hroudu speciální modré rudy - blurite - na ozdobení jílce. Máte ohromnou kliku, blurite se nachází v dole kousek od Thurgova dolu. Je tu samozřejmě drobný háček. Nachází se až na samém konci toho dolu, v jeskyni plné poměrně silných ice warriorů a ice giantů. Ale žádný strach, ůkol lze "snadno" splnit i s combat lvl 3. Postavte se tedy k žebříku do dolu a otevřete si panel "Player controls". Tam si nastavte "Auto retaliate" na OFF, "Move speed" na RUN a počkejte si, až budete mít Energy na 100%. Pak si otevřete batoh (abyste mohli rychle k jídlu) a jděte na to. Na mapce pod tímto odstavcem můžete vidět doporučenou dráhu. Obzvláště si všimněte místa, označeného jako "Safe point" (bezpečný bod). Tam ice warioři nechodí a z hobgoblinů jen ten krajní a i ten jen pokud ho tam někdo "dovede" za sebou. Když kolem něj proběhnete, ztratí o vás zájem dřív, než se do toho bodu dostanete. V tomto bodě si doplňte zdraví a energii k běhu (neplatící hráči prostě musí počkat, až se enrgie postupně doplní časem).

Nasleduje jeskyně plná agresivních ice warriorů lvl 57, kteří pro pořádnou ránu nejdou daleko. Takže pokud se s nimi nechcete utkat v boji, nesmíte nikde zaváhat. Na mapce je opět vyznačena doporučená dráha, vedoucí k nejseverovýchodnějšímu blurite rocku. Ten má oproti ostatním třem jednu podstatnou výhodu. Je od něj šikmo na severozápad umístěn krápník (na mapě vyznačen zelenou tečkou). Za tímto krápníkem, pokud běh provedete dobře, se lze bezpečně schovat před ice warriory a těžit blurite z přilehlého rocku. Navíc je dál na sever několik dalších krápníků, které lze použít jako nouzový kryt v případě, že se vám nebo někomu jinému podaří přece jenom přivést ice warriora k tomu kamenu ze severní strany. Natěžte si potřebný počet blurite (k dokončení úkolu stačí právě jeden, ale přečtěte si poznámku nahoře). Než opustíte úkryt za krápníkem, zkontrolujte si energii k běhu a zda je běh zapnutý. Nepozornost v tomto směru zde může mít pro slabší hráče trapné následky.

Vyběhněte stejnou cestou ven z dolu a běžte k Thurgovi, ten si od vás vezme blurite a 2 iron bary a dá vám za ně meč. S mečem se vraťte do Faladoru a předejte meč pážeti. Tím je úkol u konce a vy se můžete těšit z pořádné injekce do váší kovářské dovednosti.

Pirate´s Treasure
 

jedná se o poměrně lehký úkol pro všechny hráče

Požadavky:
žádné

Odměna:
2 questpoints
450 gp
gold ring
emerald


Návod

Vybavení:
60gp, white apron (lze koupit ve Varrocku v obchodě s oděvy za 2gp)

Úkol začíná v Port Sarimu na molu jižně od hostince rozmluvou se starým pirátem Redbeard Frankem. Zeptejte se ho na poklad ("I'm in search of treasure.") a nakonec s ním uzavřete dohodu, že vám prozradí něco o pokladu, když mu přinesete pravý Karamja Rum.

Jděte tedy po molu na západ a pak do středu dlouhého západního mola, kde potkáte tři námořníky, kteří vás za poplatek 30gp převezou na ostrov Karamja. Tam najdete kousek od mola malou chaloupku, ve které bydlí majitel banánové plantáže Luthas. Zeptejte se ho nejprve na celníky ("That customs officer is annoying isn't she?") a pak se od něj nechte zaměstnat ("Could you offer me employement on your plantation?"). Pak jděte do baru šikmo naproti pře ulici a kupte jeden rum za 30gp. Na platáži nasbírejte 10 banánů a po jednom je použijte na bedny u Luthasova domečku. Nakonec na bednu použijte i tu lahev rumu (tím ji schováte mezi ty banány). Zajděte si promluvit s Luthasem, za naplnění bedny od něj dostanete 30gp (možno několikrát opakovat). Chvilku počkejte až se objeví další možnosti rozhovoru a optejte se ho, kam tu bednu posílá ("So where are these bananas going to be delivered to?"). Dozvíte se, že do Wydinova obchodu s potravinami v Port Sarimu. Takže se seberte, nechte se prohledat od celníků a zaplaťte dalších 30gp za zpáteční cestu z Karamji do Port Sarimu.

Tam jděte na jižní konec mola, nasaďte si white apron a v obchodě s potravinami zkuste otevřít dveře do skladu. Zeptejte se vlastníka obchodu na možnost zaměstnání ("Well can I get a job here?") a obchodník vás pustí dovnitř. Prohledejte bednu uprostřed skladu a najdete rum, banán si neberte. Z obchodu jděte k rudovousovi Frankovi a pokecejte s ním. Za flašku rumu od něj dostanete klíček od truhly piráta Hektora, která se nachází v hostinci ve Varrocku. Poděkujte Frankovi ("Ok thanks, I'll go and get it.") a jděte do Varrocku otevřít tu truhlu.

V truhle není poklad, ale jen kus papíru - Pirates message. Přečtěte si ho a dozvíte se, kde je poklad zakopán. Odcestujte tedy do Faladoru, v domku vedle kovářských pecí si vezměte rýč (spade) a jděte do středu parku k Saradominově soše. Od sochy jděte na západ a postavte se na místo, kde roste první modrá kytka (když se podíváte na minimapu a natočíte si kompas diagonálně, měli byste být uprostřed velkého X). Začněte kopat (použijte volbu DIG u rýče). Pokud bude poblíž nějaký zahradník, tak na vás zaútočí. Pokud ho zabijete nebo pokud je někde daleko, podaří se vám vykopat poklad a tím je úkol u konce.

Prince Ali Rescue

úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný ale dlouhý úkol pro pokročilejší začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
* 3 questpoints
* 700 gp
* volný průchod branou mezi Lumbridge a Al-Kharidem (Toll Gate)


Návod

Vybavení:
soft clay (měkký hrnčířský jíl), bronze bar (bronzový ingot), 3 balls of wool (klubíčka vlny), yellow dye (žluté barvivo), flour (hrnec mouky), ash (popel), jug of water (džbán s vodou), redberries (červené bobule), pink skirt (růžová sukně), 3 beers (pivo) a rope (lano).
Hodí se i nějaké peníze na průchod branou (Toll Gate) a případně na nákup vybavení.

Prakticky všechny věci je možné si obstarat během úkolu, ovšem pokud si některé opatříte předem (například při plnění jiných úkolů), můžete ušetřit dost času. Především se jedná o beer, clay, skirt a redberries, případně bronze bar (nebo alespoň tin a copper ore na jeho výrobu), ostatní věci se dají opatřit přímo v Draynoru nebo Al-Kharidu nebo cestou mezi nimi.

Úkol začíná rozhovorem s kancléřem Hassanem v paláci v Al-Kharidu (je ve východním rohu jižního křídla paláce) když zvolíte možnost "Can I help you? You must need some help here in the desert". Hassan vás pošle za vrchním špiónem Osmanem, který se pohybuje venku před palácem (občas ho najdete uvnitř západního křídla a někdy se dostane až ke kovářské výhni). Najděte tedy Osmana a požádejte ho o instrukce. Řekne vám, že princ Ali byl unesen bandou lady Keli a že potřebuje, abyste pro něj udělal dvě věci. Zeptejte se ho na nejprve na první a pak na druhou. Nejprve je potřeba sehnat lano (rope) na svázání lady Keli a nějaké věci na namaskování prince, aby z dálky vypadal jako ona a mohl proklouznout mezi strážemi. Potřebujete sukni správné barvy (skirt) , blond paruku (wig) a líčidlo (skin paste). Druhou věcí je sehnat klíč k cele, kde drží prince Aliho. Nebo alespoň otisk klíče, který nosí lady Keli na krku. Když přinesete Osmanovi otisk v hrnčířské hlíně a nějaký bronz, nechá vyrobit kopii. Na závěr vám připomene, ať se nezapomenete setkat s jeho dcerou, superšpiónkou Leelou, která pro vás bude mít určitě další informace a poskytne vám nezbytnou pomoc. Leelu najdete někde poblíž vězení, kde drží prince Aliho a které se nachází kousek východně od vesnice Draynor.

Nemáte-li dosud růžovou sukni (pink skirt) nebo červené bobule (redberries), vydejte se z Al-Kharidu na sever podél plotu a pak dál na sever skrz les až narazíte na důl. Ten obejděte ze západní strany a na dohled od jižních zdí Varrocku narazíte na palouček, kde si můžete nasbírat červené bobule (redberries). Až si nasbíráte dost bobulí (na tento úkol stačí jedny), jděte do města a vyhledejte obchod s oblečením (jihozápadní roh náměstí). Tady si za 2gp kupte fialovou sukni (pink skirt). Ve Varrocku si rovněž můžete obstarat džbán (jug) a naplnit si ho vodou z některé fontány nebo vodovodu (sink). Nemáte-li mouku a chcete-li si ji sami namlít, obstarejte si tu taky hrnec. Všechno to uložte do banky, a jděte si obstarat jíl (clay) a případně i měděnou a cínovou rudu (copper and tin ore) pokud nemáte dosud bronze bar. Na to potřebujete krumpáč a důl, jíl potřebujete měkký, takže si vezměte také džbán vodou. Jíl se může těžit v trpasličím dole nebo v dole, který leží mezi přístavem Port Sarim a vesničkou Rimmington. V obou těchto dolech je rovněž možné si natěžit cínovou a měděnou rudu pro výrobu bronzu. Jakmile máte jíl, použijte na něj džbán s vodou. Tím dostanete měkký jíl (soft clay) a můžete se vydat do Draynoru splnit první část úkolu. Vezměte si ještě brnění a nějaké jídlo, případně zbraň, a jděte k vězení. Když dojdete k nějakému strážci (lvl 26) na dosah, budete napadeni. To je nepříjemné, protože tu potřebujete absolvovat dlouhé rozhovory a i když stráž zabijete (nebo někdo jiný), respawnuje velmi rychle a bude vás při rozhovoru rušit. Na to existuje trik. Proběhněte skrz stráže směrem ze severo-západu ke dveřím, a jakmile budete uvnitř, zahněte na západ. tím by se vám mělo podařit udržet stráže, které vás sledují, venku za zdí. Pokud budete mít smůlu a nějaký strážný za vámi přijde až dovnitř, buď ho zabijte nebo, když na to nemáte, oběhněte stůl tak, aby pomalejší strážný zůstal na druhé straně a pak přeskočte na jiný server.

Pokud jste bezpečně uvnitř a žádné stráže vás nesledují, můžete zahájit rozhovor s Lady Keli. Během rozhovoru postupně vyberte možnosti: "Heard of You? You are famous in RuneScape!", potom "What is your latest plan then?", pak "Can you be sure they will not try to get him out?", dále "Could I see the key please?" a nakonec "Could I touch the key for a moment please?". Tím získáte otisk klíče a můžete se vrátit k Osmanovi do Al-Kharidu. Cestou si můžete namlít mouku ve mlýně, nemáte-li žluté barvivo, nasbírejte si nějakou cibuli (alespoň dvě) na Fredově zahrádce a případně si tu můžete ostříhat pár ovcí a vyrobit si potřebný počet vlněných klubíček (potřebujete 3 na paruku a případně ještě 4 na lano, ale to můžete i koupit za 15gp). V Lumbridge nebo v Al-Kharidu si můžete nabrat do džbánu další vodu a také si můžete ve výhni slít z natěženého cínu a mědi bronzový ingot (bronze bar). V Al-Kharidu si vezměte otisk klíče a bronzovou cihličku a promluvte si s Osmanem. Ten vám obě věci sebere a řekne vám, že klíč dostanete od Leely.

Vraťte se do Draynoru, vezměte si vlnu a případně peníze a zajděte za provazníkem Nedem, vyměňte tři klubíčka vlny za paruku ("Ned, could you make other things from wool?", "How about some sort of wig?" a "I have that now. Please, make me wig.") a, pokud je ještě nemáte, kupte si od něj také pořádné lano (za 15gp), případně ho vyměňte za 4 další klubíčka.

Pak si vezměte popel (ash - zbyde po ohni nebo po zabití démona či impa), hrnec mouky, džbán vody, jedny červené bobule (redberries) a případně (pokud ještě nemáte žluté barvivo) dvě cibule (onion) a 5gp. Zajděte s tím do domečku, kde bydlí čarodejnice Aggie. Nejprve ji požádejde o výrobu mejkapu ("Could you think of a way to make skin paste?") a potom o výrobu žlutého barvidla (yellow dye - "Can you make dyes for me please?"). Žluté barvivo použijte na paruku a obarvěte ji tak na blond.

Teď si vezměte z banky zbytek věcí - lano (rope), sukni (pink skirt), paruku (blonde wig), mejkap (skin paste), ty tři piva (nejbližší hospoda je v Port Sarimu pár kroků na západ od Draynoru, vlastně je to první budova za zdí) a nějaké jídlo a vyrazte konečně za Leelou. Vezměte si od ní klíč a dostanete dodatečný úkol: musíte se nějak vypořádat se strážným, který hlídá dveře. Tento strážný (Joe the Guard) se ochomýtá kolem dveří a to zvenku i zevnitř. Protože potřebujete nerušený rozhovor, vyčíhejte si ho vevnitř. Zeptejte se ho nejprve na život strážného ("Tell me about the life of a guard"), pak na jeho dětství ("What did you want to be when you werr a boy?") a když trošku vypění, tak ho uklidněte ("Chill out, I won`t cause you trouble") a nakonec se ho zeptejte co si tedy kupuje za svůj vysoký žold ("So what do you buy with these grat wages?"). Dozvíte se, že nepohrdne vychlazeným pivem. Takže si s ním promluvte ještě jednou a rovnou mu jedno pivko nabídněte ("I have some beer here, fancy one?"), on se u prvního nezastaví, ani u druhého, no prostě vychlastá je všechny tři a bude od něj pokoj.

Když je Joe mimo, je cesta volná, takže použijte lano (rope) na Lady Keli a potom klíč na dveře od cely. Tam si pokecejte s princem a nechte ho utéct v přestrojení (od tohoto okamžiku můžete procházet branou do Al-Kharidu bez poplatku). Pak utečte i vy a zastavte se příležitostně u Hassana v Al-Kharidu pro svou odměnu.

Restless Ghost

tento úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
* 1 questpoint
* 1125 xp do dovednosti Prayer
* Amulet of Ghostspeak (umožňuje rozmlouvat s duchy, je potřeba v několika úkolech pro platící hráče)


Návod

Vybavení:
Žádné

Úkol začíná rozhovorem s knězem (father Aereck) v kostelíku východně od zámku Lumbridge (viz mapa):

Zeptejte se milého otce, zda nemá pro vás nějakou tu fušku - "I`m looking for a quest" - a dostanete za úkol zbavit se ducha, který straší na místním hřbitově. Asi byste to měli nejprve zkonzultovat s nějakým zkušenějším exorcistou. Nejlépe když zajdete do jižní části místních bažin. Živoří tam v malém domku poustevnik, otec Urhney, který o vymítaní duchů ví první poslední. Řekněte mu, že vás posílá páter Aereck a on vám určitě rád pomůže. Dobře, jděte tedy do poustevníkova domečku, máte-li slabší postavu bez bojových zkušeností, držte se cesty vyznačené na mapě oranžovou čárou a v bažinách pak sledujte jižní pobřeží. Vstupte do domečku a promluvte si s nerudným poustevníkem. Použijte volby "Father Aereck sent me to talk to you" a "He's got a ghost haunting his graveyard". Otec Urhney vám osobně pomoci nemůže, ale vymyslí dokonalé nahradní řešení - pomůžete si sami! Dá vám Amulet of Ghostspeak, jehož nositel rozumí řeči duchů, a k tomu radu, abyste ducha vyslechli a zjistili, zda on sám náhodou netuší, proč tam vlastně straší.

Vraťte se tedy do Lumbridge, jděte na hřbitov jižně od kostelíka a tam vstupte do márnice. Uprostřed leží rakev (coffin). Nasaďte si amulet a otevřete rakev (klikněte na ní). Objeví se duch, klikněte na něj a promluvte si s ním. Bude radostí bez sebe, že mu rozumíte a když se ho zeptáte, jaký má vlastně problém ("Yep, now tell me what the problem is"), tak se dozvíte, že nějaký hnusný čaroděj z věže na jihozápad odsud mu štípnul z rakve lebku. Bylo by tak skvělé, mít zase kostru pohromadě...

Tak jo, jděte do Wizards Tower, slabší postavy si na sebe mohou raději vzít nějaké brnění a porci jídla (v Draynoru, což je skoro po cestě, najdete banku). Ve věži slezte po žebříku dolů do sklepení a jděte chodbou na jih. Na východ od této chodby je veliká místnost, rozdělená mříží na dvě poloviny. Vejděte dveřmi z chdby do jižní části a přejděte do té severní, kde najdete uprostřed volného prostoru na východ od dvou stolů ležet na zemi onu lebku. Vůbec to není podezřelé. Než lebku zvednete, nastavte si pohyb na běh a autoretaliate na off. Pak klikněte na lebku (tím ji seberete) a utečte za mříž. Po zvednutí lebky se odnikud zmaterializuje kostlivec a napadne vaši postavu. Není třeba se ho bát, je to jenom lvl 13, a nemá ani smysl s ním bojovat, má tendenci se zase rozplynout dřív, než ho stihnete zabít.

S lebkou se vraťte do Lumbridge a použijte lebku na rakev (nejsem si jist, zda nemusí být otevřená, ale na to přijdete). Duch vám poděkuje, úkol je tím splněn a vy pocítíte příval přízně bohů (tedy celkem slušné body zkušenosti do dovednosti modlení, která je nejobtížněji trénovatelnou dovedností ve hře).

Romeo & Juliet

jedná se o velmi lehký úkol pro všechny hráče

Požadavky:
žádné

Odměna:
5 questpoints


Návod

Vybavení:
rukavice (rukavice si můžete udělat sami pomocí craftingu, koupit ve Varrocku v obchodě s oděvy za 6gp nebo sebrat na zemi vedle banky v Edgeville)

Tento úkol můžete začít rozhovorem s Romeem na náměstí ve Varrocku, když mu v rozhovoru slíbíte, že se mrknete po Juliet ("Can I help find her for you?"). Tento krok se ale dá přeskočit a úkol je možné zahájit i přímo rozhovorem s Juliet v prvnim patre domu jejiho otce, ktery najdete venku pred hradbami města, malý kousek západně od západní banky. Promluvte si s Juliet a dostanete dopis pro Romea. Pokud jste před tím s Romeem nemluvili, musíte nejprve zahájit úkol výběrem "I guess I could find him".

Doneste dopis Romeovi a ten vás pošle za otcem Lawrencem. Otce Lawrence najdete v kostele severně od muzea (severně od východní banky). Tento boží muž vymyslí geniální řešení celého problému. Stačí, aby Juliet jakoby zemřela a byla pohřbena a pak si ji může Romeo vyzvednout přímo v kryptě. Páter Lawrence ví o jedu, s jehož pomocí se nechá smrt předstírat. Pošle vás k místnímu apatykáři s pokynem, že máte chtít cadava potion. K tomu budou ale potřeba cadavaberries. Jděte tedy do východní banky, oblečte si rukavice (s cadavaberries nelze manipulovat bez rukavic!) a jděte ven z města východní branou. sledujte hradby na jih a pak kousek na západ, až přijdete na palouček, kde rostou cadavaberries a redberries. Seberte jedny cadavaberries a jděte za apatykářem.

Řekněte apatykáři, že vás posílá otec Lawrence a že potřebujete cava potion. On vám řekne, že mu chybí cadavaberries. Promluvte si s ním ještě jednou a apatykář vám vymění cadavaberries za cadava potion. Doneste cadava potion Juliet a ona vas pošle za Romeem, jen tak pro jistotu. Aby Romeo věděl co se chystá a nenechal ji v hrobce ležet. Jděte tedy za Romeem a pokecejte. Romeo je sice velmi zmatený, ale snad to nakonec dobře dopadne. Váš úkol je každopádně u konce.

Rune Mysteries quets

tento úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
* 1 questpoint
* air talisman (umožňuje přístup do temple of air, kde je možné přeměňovat rune essenci na air runy)
* přístup do dolu na rune essenci
* schopnost používat talismany k přístupu do chrámů jednotlivých elementů (pro dovednost runecrafting)

Poznámka: Tento úkol je podmínkou pro trénování dovednosti runecrafting a pro přístup do dolu na rune essenci


Návod

Vybavení: Žádné

Úkol začíná rozhovorem s vévodou z Lumbridge (Duke Horacio), kterého najdete v prvnim patře zámku. Když se ho při rozhovoru zeptáte, zda neví o nějakém úkolu ("Have you any quests for me?"), požádá vás vévoda o doručení nedávno nalezeného podivného talismanu vrchnímu mágovi v nedaleké věži mágů. Pokud úkol přijmete ("Sure, no problem."), objeví se vám v batohu talisman of air. V tomhle okamžiku je vám osobně k ničemu, takže udělejte, co vám přikázal vévoda, a jděte do věže mágu - viz bod 2 na mapce (Wizard`s tower):

Ve věži mágů slezte po žebříku do sklepa a vyhledejte mága Sedridora. Promluvte si s ním a na otázku co tam děláte, mu odpovězte popravdě, že hledáte vrchního mága (třetí možnost ve výběru - "I`m looking for the head wizard"). V průběhu následujícího rozhovoru vybírejte vždy první možnosti (tím přeskočíte zbytečnou část rozhovoru) a po jeho skončení byste měli mít v batohu místo talismanu balíček označený jako "research package" a v deníku tohoto úkolu požadavek doručit tento balíček prodavači run Auburymu ve Varrocku (viz bod 3 na mapě nahoře).

Jděte tedy do Varrocku. Je to dlouhá cesta, doporučuji uložit si balíček v Draynoru do banky. Kdybyste se cestou zapomněli a zpestřili si ji nějakým tím bojem, mohli byste o něj nešťastně přijít. Ve Varrocku si balíček vyzvedněte z banky a zamiřte do obchodu s runami. Pokud máte nízký combat lvl, dejte si pozor na muggera, ktery se okolo obchodu občas ochomýtá a jděte tam raději ze západní strany. V tomto úkolu musíte absolvovat poměrně dlouhé rozhovory a je dobré to dělat bez vyrušení. Promluvte si s Auburym a dejte mu balíček. Aubury vás vyzve, abyste se za ním ještě zastavili, že se na ten balíček musí nejdřív podívat. Nikam se nevzdalujte, ale normálně si s ním promluvte ještě jednou a dostanete zprávu, kterou máte zanést zpět vrchnímu mágovi.

Zajděte tedy do věže mágů za vrchním mágem Sedridorem. Pokud jste si zprávu ve Varrocku dali do banky, nezapomeňte si ji v Draynoru vyzvednout. Promluvte si s vrchním mágem a dejte mu Auburyho zprávu. Po delším rozhovoru, kde vám Sedridor vysvětlí, jak používat talismany a kudy do dolu na rune essenci, dostanete zpět air talisman a úkol bude dokončen.

Odměnou za tento úkol není pouze air talisman, ale i schopnost tento a ostatní talismany používat k přístupu do chrámů jednotlivých elementů, kde lze z rune essence vyrábět příslušné magické runy. Rune esenci můžete těžit v dole, kam se dostanete tak, že se tam necháte teleportovat některým z mágů, kteří znají správné zaklínadlo. Těch je v tomto okamžiku 5, z toho jsou ale tři přístupní jen pro platící hráče (a ještě ne pro všechny). Hráči, kteří hrají zadarmo, může do dolu teleportovat pouze vrchní mág Sedridor a nebo lépe (neboť blíže k bance) obchodník Aubury ve Varrocku. Z dolu zpět se dostanete magickým portálem, který si pamatuje odkud jste přišli.

Sheep sheaer

tento úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
* 1 questpoint
* 60gp
* 150xp do dovednosti Crafting


Návod

Vybavení:
* nůžky na stříhání ovcí (sheep shears) nebo 20 klubíček vlny (ball of wool)

Nůžky lze zakoupit v obchodě v Lumbridge za 1gp. Tento úkol je lepší začínat s prázdným batohem, sice můžete Fredovi nosit vlnu po částech, ale lepší je zvládnou všech 20 kusů najednou. Úkol začíná rozhovorem s farmářem Fredem v jeho domečku severovýchodně od ohrady s ovcemi (viz mapa):

Na Fredovu otázku, co že to děláte na jeho pozemku, odpovězte, že scháníte nějakou práci - "I`m looking for a quest". Fred vám nabídne práci střihače ovcí a spřádače vlny. Když mu přinesete 20 klubíček vlny, vyplatí vám odměnu. Přijměte práci klepnutím na první možnost - "Yes okay. I can do that". Pokud jste si sehnali klubíčka vlny předem, můžete je Fredovi dát hned po dokončení prvního rozhovoru a tím quest dokončit. Pokud klubíčka nemáte, musíte si je nejprve udělat. Jděte do ohrady s ovcemi. Kousek jižně od Fredova domečku je v ohradě místo, kde se dá ohrada přelézt, takže ji nemusíte obcházet celou až k bráně na západě jižní strany. Stříhání ovcí probíhá tak, že si v invetnáři klepnete na nůžky (use shears with ...) a potom v hlavním okně klepnete na neostříhanou ovci (sheep). Vaše postava se pokusí ovci chytit a ostříhat. Když se vám to podaří, přibyde vám v batohu hromádka vlny a ovce se na několik sekund změní na ostříhanou (je prostě najednou taková "hubená" a žádnou vlnu z ní nevyrazíte). Za stříhání ovcí nedostáváte žádnou zkušenost.

Jakmile máte nastříhán plný batoh surové vlny, je potřeba z ní na kolovratu udělat klubíčka vlněné příze. Nejbližší kolovrat (spinning wheel) najdete v prvním patře zámku Lumbridge, v jižnější místnosti. Klepněte na kolovrat levým tlačítkem, tím se vám v okně zpráv otevře malá grafická nabídka kde klikněte pravým tlačítkem na obrázek surové vlny a vyberte si kolik vlny chcete spřádat. Počkejte si, až vaše postava provede zadanou práci a hotová klubíčka noste Fredovi. Za spřadení jednoho klubíčka dostane vaše postava 2,5xp do dovednosti Crafting.

Když si v průběhu úkolu promluvíte s farmářem Fredem, vezme si z vašeho batohu všechna hotová klubíčka (dokud jich nebude všech 20, klubíčka udělaná navíc vám nechá). Kolik jich ještě zbývá dodat se můžete dočíst v deníku úkolu. Jakmile od vás dostane Fred dvacáté klubíčko vlny, zaplatí vám 60 zlatých a úkol je dokončen.

Shield of Arrav

speciální úkol pro dva hráče, pro jednoho snadný, pro druhého maličko obtížnější (nutno zabít lvl 23)

Požadavky:
jeden z hráčů musí být schopen zabít lvl 23 NPC

Odměna:
1 questpoint
600gp pro každého

Upraveno podle nedávného updatu


Návod

Vybavení: jen zbroj, jídlo a pro člena phoenix gangu 20gp

Vaším úkolem bude nalézt obě poloviny před dávnými časy odcizeného Arravova štítu. Potíž je v tom, že každou polovinu vlastní jiný gang kriminálníků a má ji uloženou uvnitř základny, kam se dostanou pouze členové daného gangu. A protože se jeden hráč může připojit jen k jednomu z nich, jsou na tento úkol potřeba hráči dva. Každý se připojí k jednomu z gangů, získá příslušnou polovinu štítu a o odměnu se pak podělí. To znamená, že si ještě před začátkem questu musíte vybrat, do kterého gangu vstoupíte, a potom si musíte najít společníka, ochotného se připojit k tomu druhému. Nejprve tedy něco k výběru gangu. Úkol má pro zúčastněné hráče různou obtížnost - pro Phoenix gang dostanete za úkol zabít a obrat neozbrojeného chlápka s combat lvl 2 a na běžně zaplněném serveru máte velkou šanci, že se k němu budete obtížně dostáváat, protože na něm někdo trénuje. Člen gangu Black Arm se musí vypořádat weaponmasterem combat lvl 23 a pravděpodobnost, že mu ho někdo "odstraní" z cesty, je dost malá. Pokud uvažujete v budoucnu o hraní placené verze Runescape, budete spolupráci se členem opozičního gangu potřebovat i při plnění Heros Questu. A v současné době je v members méně členů Black Arms než Phoenix gangu, tj. jako Black Arm snáze najdete společníka a navíc jako Phoenix member musíte ovládat range útok a budete také závislí na poctivosti vašeho partnera (což není na members takový problém jako na free, ale ne vždy to může vyjít). Poctivost partnera je trochu problém i v tomto questu, ale Jagex nedávno provedl úpravu, která by vás měla, pokud nejste zcela tupí, před nepoctivostí partnera dostatečně ochránit. Poněkud se tím ale znesnadnila stávající praxe, kdy jeden hráč mohl dělat partnera několika hráčům z konkurečního gangu a hlavně už nejde si nabrat poloviny štítu či certifikáty "do zásoby".

Celý quest probíhá ve Varrocku a zabere přibližně 10-15 minut. Každý člen začíná jinde a sejdou se až na základně Phoenix gangu.

Phoenix gang
Pro budoucí opory Phoenix gangu začíná quest v knihovně varrockého zámku. Požádejte knihovníka Relda o nějaký quest ("I'm in search of a quest") a obdržíte radu, abyste si v knihovně vyhledali a přečetli knihu "The Shield of Arrav". Tu najdete tak, že klepnete pravým tlačítkem na prostřední regál a vyberete možnost "CHECK" (je tam pouze jeden regál s touto možností a to je ten pravý). Nalezenou knihu si přečtěte ("READ") a po jejím prolistování až do konce si znovu promluvte s knihovníkem. Reldo sám sice o Phoenix gangu nic neví, ale alespoň ví, kdo něco ví. Zařiďte se dle jeho rady, vezměte si 20gp, běžte na varrocké náměstí a v jeho severovýchodním rohu vyhledejte obchodníka z kůžemi Baraeka. Optejte se ho na Phoenix gang ("Can you tell me where I can find Phoenix gang?"), zaplaťte požadovaných 20gp ("Okay. Have 20 gold coins") a Baraek vás nasměruje na nevinně se tvářící obchodní společnost VTAM, sídlící kousek na jih od krámku s runami. Běžte tam, slezte po žebříku (na minimapě označen vykřičníkem) do podzemí budovy a tam najdete podezřelé individuum jménem Straven, se kterým pokecejte na téma "Vím kdo jste!" ("I know who you are!") a "Chci se připojit" ("I'd like to offer you my services"). Pozor! Jakmile absolvujete tento rozhovor, už se nikdy nemůžete stát členy konkurečního gangu Black Arm! Straven vám zadá vstupní testík - ve varrockém hostinci Blue Moon Inn se poflakuje jistý Jonny the Beard, agent konkurenčního gangu Black Arms, a má u sebe zprávu, kterou by si Straven velmi rád přečetl. Běžte tedy do hostince (použijte zadní vchod, je to blíž) a tam poblíž baru počkejte, až se dotyčný respawnuje (málokdy se vám podaří příjít, když tam zrovna bude, hráči, co tam trénují combat, ho neustále zabíjejí). Má sice jen combat lvl 2, ale je obtížné ho zabít kvůli "kokurenci" v baru. Puvodne dropoval potřebný scroll vždy, ale teď mám pocit, že ho dropuje jen pokud ho zabijete sami v rámci questu (ale to si ještě ověřím). Se zprávou (intelligence report) se vraťte ke Stravenovi a pokecejte s ním. Zprávu si vezme, přivítá vás v gangu a dá vám klíč od zbrojnice. Klíč si odložte na zem a pokecejte s ním znovu, dostanete další klíč (kdykoliv si s ním promluvíte a nemáte klíč, dostanete nový). Teoreticky vám stačí jeden, ale člověk nikdy neví. Klíč seberte a dejte svému společníkovi z Black Arm gangu, který by tam tou dobou už měl na vás čekat. Kromě klíče od zbrojnice jste získali i přístup na základnu gangu, takže si dojděte skrz dveře za Stravenem pro vaši polovinu štítu. Nachází se v severovýchodní místnosti základny v truhle u severní stěny (viz mapka dole). Otevřte truhlu a dejte search a dostanete vaši půlku štítu. Jděte ven a odtud do Varrockého muzea, kde počkejte na svého společníka.

Black Arm gang
Budoucí člen Černé ruky může začít quest také v knihovně, ale není to pro něj povinné. První povinný krok je promluva s tulákem (tramp) u vstupu do úzké uličky blízko jižní brány, vedoucí na západ na základnu gangu. Zeptejte se ho, kam ulička vede ("Is there anything down this alleyway?"), dozvíte se, že na základnu gangu Black Arm. Pokud se chcete přidat ("Do you think they would let me join?"), pošle vás tulák za Katrine - hlavou gangu Černé ruka. Běžte tedy uličkou dál na západ, vstupte do domu a vyhledejte Katrine. Pozor! Jakmile si promluvíte s Katrine, nebudete už nikdy moct vstoupit do Phoenix gangu! Po delším rozhovoru ("I've heard you're the Black Arm Gang", "It was the tramp outside", "I want to become member of of your gang", "Well, you can give me a try can't you?" a "Ok, no problem") dostanete za úkol "opatřit" pár kuší ze zbrojnice Phoenix gangu. Tam se bez klíče nemůžete dostat (a člen Phoenix gangu sám kuše sebrat taky nemůže), takže musíte zamířit na základnu Phoenix gangu a počkat, až dorazí vás společník a dá vám klíč od zbrojnice. Během čekání se můžete bavit zabíjením Stravena. Jakmile dostanete klíč, běžte nahoru a použijte klíč na dveře od zbrojnice. Vylezte po žebříku o patro výš a tam najdete na zemi ležet dvě kuše a v místnosti se bude nalézat také weaponmaster (combat lvl 23), který zbraně hlídá. Když se je pokusíte zvednout ze země, napadne vás. Zabijte ho a kuše zvedněte. Kuše můžete bez boje zvednout, pokud weaponmaster bojuje s někým jiným nebo pokud je zrovna mrtev a náhradník ještě nedorazil (kuše respawnují třikrát rychleji než weaponmaster). Kuše doneste Katrině, ta si dvě z nich vezme a povolí vám přístup do základny gangu. Projděte tedy dveřmi dovnitř do základny, vyjděte po schodech do prvního patra a tam otevřete cupboard, který visí na východní zdi jižně od schodiště. Prohledejte ho (SEARCH) a obdržíte svoji polovinu štítu. Seberte ji a jděte s ní za svým společníkem do varrockého muzea.

Oba hráči
Po updatu jsou poloviny štítů neobchodovatelné, takže je nemůžete dát dohromady, jako tomu bylo dřív. Místo toho si oba hráči musí promluvit s kurátorem a každý dostane za svou polovinu štítu dvě poloviny certifikátu. Člen Phoenix gangu dostane dvě levé poloviny a člen Black Arm gangu zase pro změnu dvě pravé poloviny certifikátu. Tyto poloviny jsou obchodovatelné, jediný problém je, že při obchodování vypadají a jmenují se úplně stejně. Nevím, jestli se liší alespoň při examine. V každém případě se předpokládá, že si hráči své poloviny certifikátu mezi sebou vymění pěkně kus za kus. A pokud to tak udělají, tak se vlastně nic nestane ani pokud si "omylem" vymění stejné poloviny certifikátu. Jakmile provedete tuto výměnu, použijte obě poloviny na sebe, čímž vytvoříte jeden celý a opět neobchodovatelný certifikát. S certfikátem běžte do zámku, v trůním sále nebo přilehlých místnostech vyhledejte krále Roalda a pokecejte. Dostanete 600gp a tím je celá záležitost vyřízena.

Vampire Slayer

jedná se o středně obtížný úkol pro všechny hráče

Požadavky:
schopnost zabít lvl 34 monstrum

Odměna:
3 questpoints
4825xp do dovednosti Attack

Poznámky: Poslední fáze Vampire Slayer questu probíhá v Draynor manoru, kde lze současně vyřešit i Ernest the Chicken quest a platící hráči se tu musí zastavit při plnění úkolu Holy Grail. Postavy s vyšším lvl woodcutting nejsou tolik napadány zdivočelými stromy v zahradě.


Návod

Vybavení:
2gp, hammer, doporučen garlic (česnek)

Quest začína rozmluvou s ustrašeným Morganem v okolí jeho domu v Draynor Village. Když úkol přijmete ("Ok, I'm up for an adventure"), poradí vám Morgan, abyste nejprve navštívili bývalého lovce upírů, doktora Harlowa. Upíra je při souboji možné trochu oslabit přítomností česneku ve vašem batohu. Česnek najdete prohledáním kredence (cupboard) v prvním patře Morganova domu.

Těžký alkoholik Dr. Harlow se nedávno přestěhoval z hostince Jolly Boar, kde už za ty leta vychlastali všechno pivko, do hostince Blue Moon ve Varrocku (je to ten velký hostinec na východní straně ulice od jižní brány na náměstí). V hostnci si od barmana kupte za 2gp pivo a pak si promluvte dvakrát s Dr. Harlowem. Najprve použijte sekvenci "Morgan needs your help!" a "But this is your friend Morgan we're talking about!". Při opakovanem rozhovoru potom "Morgan needs your help!" a "Ok mate". Po tom, co si Dr. Harlow vezme pivo, nic nedělejte! Rozhovor bude po krátké prodlevě pokračovat automaticky a pokud něco uděláte, tak rozhovor přerušíte a budete muset Dr. Harlowovi koupit další pivo. Po tom, co si Dr. Harlow konečně svlaží hrdlo, poskytne vám cenné rady ohledně konečného zúčtování s upírem a věnuje vám skvěle nabroušený dřevěný kolík (stake).

Nyní si vezměte stake, hammer a garlic, oblékněte si zbroj a ozbrojte se. Bude se vám patrně hodit i nějaké jídlo, zvlášť pokud má vaše postava menší combat lvl než asi 20. Jděte z Draynor village do Draynor manoru (normálně po silnici přímo na sever). Vejděte do domu hlavními dveřmi (dveře za vámi zapadnout a nepůjdou z této strany otevřít, ale to je jedno, dům má ještě i zadní vchod). Jděte stále na sever kolem schodiště skrz dveře do severní chodby, kterou jděte na východ. Tam najdete velké schodiště, vedoucí dolů do krypty. Když v kryptě otevřete rakev, budete napadeni Vampírem. Zabijte ho. Pokud nemáte česnek, bude souboj na úrovni combat lvl 35, pokud česnek máte, bude zhruba na úrovni combat lvl 20. Pokud nemáte stake a hammer, vampíra se vám zabít nepodaří, protože se pokaždé, když ho dostanete na 0 HP zase zregeneruje. Pokud máte kladivo a kolík, tak se vám podaří vampíra zničit dřív, než se regeneruje a tím je úkol dokončen.

Witches potion

úkol je určen pro všechny hráče a je to snadný úkol pro začátečníky

Požadavky:
Žádné

Odměna:
* 1 questpoint
* 325 xp do dovednosti Magic


Návod

Vybavení:
Onion (cibule), Eye of Newt (newtovo oko), Burn meat (spálené maso)

Tento úkol je snadný a rychlý, vše lze sehnat v okolí Rimmigtonu či v Port Sarimu. Onion roste na poli u Melzar's maze severne od Rimmingtonu. Eye of Newt prodává čarodějka Betty ve svém obchůdku na severozápadě Port Sarimu za 3gp kousek. Spálit maso si můžete sami. Zabijte krávu, velkou krysu nebo medvěda a použijte maso na oheň nebo nějakou troubu (jedna je ve vedlejším domě), pokud se maso nespálí hned napoprve, vezměte ho a zkuste ho upéct znovu (použijte PRAVÉ tlačítko, levým ho sníte!). Nějaké velké krysy můžete když tak najít jižně od Port Sarimu. Pohybují se v pásu mezi vězením a kostelíkem u útesů.

Úkol začíná i končí v domě Rimmingtonské čarodějnice Hetty. Ten se nachází v jihovýchodním rohu vesničky Rimmigton, která je kousek na západ od přístavu Port Sarim. Promluvte si s čarodejnicí a v průběhu rozhovoru volte postupně možnosti: "I am in search of a quest" a "Yes help me become one with my darker side". Hetty vám slíbí uklohnit letkvar pro posílení vašich magických schopností, pokud jí donesete ingredience - eye of newt, rat's tail, onion a burnt meat.

Jedinou požadovanou ingrediencí, která se nedá opatřit předem, je krysí ocásek Ten můžete získat právě jen v průběhu tohoto úkolu. Kousek na západ od domu čarodějky Hetty je malá bouda, ve které najdete několik krys lvl 1. Když je v této fázi úkolu zabijete, získáte od ních požadovaný rat's tail. Doneste to všechno Hetty, ona to vhodí do kotle, provede nějaké to zaklínání a nakonec vám řekne, že se můžete z kotle napít. Udělejte to a ucítíte, jak se ve vás, kromě žaludku, zvedá i příval temné síly...

Tím je úkol splněn.

To je vše :-)